Типи накреслення символу «Ідея Nації»

Авторське право та приклади використання.

Офіційним гербом України та національним символом українців по всьому світу традиційно вважається Тризуб. Проте в націоналістичному середовищі поряд з ним часто зображують ще одну емблему – «Ідею Nації».

Це символ з нової епохи, хоча його візуальне походження сягає ще Середньовіччя. Монограма, тобто поєднання двох літер «I» та «N». Остання подана у своїй історичній формі з традиційної української абетки, яка була в ужитку до XVIII сторіччя.

Схематично «Ідея Nації» подібна до Тризуба – три вертикально зʼєднаних осі, центральна з яких є домінантною. Монограму часто плутають з рунічним символом «Вовчий гак», він же «Wolfsangel». Зазвичай це викликано необізнаністю та небажанням розбиратись в сутності речей.

Монограма утворена з двох початкових літер, і графічно наслідує силует Тризуба.

Через подібні маніпулятивні порівняння «Ідея Nації» отримала вкрай радикальний імідж. «Вольфсангель» свого часу використовували німецькі нацисти, і російська пропаганда багато зробила, аби спробувати очорнити український символ та представити його як щось запозичене та негативне.

Цій проблематиці я присвятив свою окрему книгу «Історія забороненого символу Ідея Nації». Ця ж стаття служить доповненням до її змісту. В ній я вирішив проаналізувати те, наскільки в різних нарисуваннях – тобто накресленнях – присутня ця емблема в українському житті, який її правовий статус з точки зору законності та чи взагалі коректно говорити про авторські права по відношенню до «Ідеї Nації».

Право на використання та авторська позиція

Станом на 2023 рік символ «Ідея Nації» використовує велика кількість структур, від цивільних організацій до військових підрозділів. Беззаперечно, найбільш медійно впізнаваним серед них є АЗОВ.

Проте АЗОВ ніколи не претендував на монопольне використання цього знаку. В грудні 2021 року головний ідеолог Азову Микола Кравченко (відомий за псевдо «Крук») зазначав: «…З 2014 року коректно говорити про Ідею Нації як про символ нового етапу розвитку українського націоналізму. Це явно ширше, ніж Азовський Рух. Чисто Азовською полковою емблемою є атакуюча Ідея Нації, а традиційну форму символу використовують сьогодні, в принципі, всі націоналісти: і ми, і свободівці, і фрайкорівці, і багато інших…».

Офіційна позиція підрозділу АЗОВ також відома та була чітко озвучена у вересні 2022 року – використання символу «Ідея Nації» є вільним для всіх охочих. Дослівні цитати від прес-служби: «…Цей знак придумали не ми, тому на нього не можемо претендувати. Ми маємо авторські права як на шеврон полку, так і на шеврон батальйону. Авторські права отримані саме на шеврони…».

В цьому немає нічого дивного. Конкретні шеврони є маркером конкретного підрозділу. З «Ідеєю Nації» принципово інша справа. АЗОВ запозичив її у СНА (Соціал-Національної Асамблеї) та організації «Патріот України» на початку 2014 року. Ті ж в свою чергу лише використали символ, який вже був розповсюджений серед націоналістів з кінця 20 сторіччя.

Революціонер під час спроби штурму Адміністрації Президента на вулиці Банковій. Київ, 1 Грудня 2013 року.

Вперше «Ідея Nації» зʼявилась на прапорах СНПУ (Соціал-Національної Партії України) в 1992 році. Символ намалював художник Нестор Пронюк як візуалізацію національної ідеї українців. Про хід створення цього графічного проекту він детально розповідав в інтервʼю 2023 року.

Під час цієї розмови Пронюк прокоментував своє відношення до розповсюдження знаку з позиції творця: «…я не відчуваю якихось авторських амбіцій. Його [символу Ідея Nації – прим.] поширення – найвище визнання. Не знають автора – та й добре. Це вже надбання національної творчості…».

Щодо правового статусу «Ідеї Nації» є сенс зробити посилання на Міністерство юстиції України, на сайті якого цей знак описаний. Відомо, що перед його офіційною реєстрацією символ проходив спеціальну геральдичну експертизу, ініційовану державною інституцією – і ніяких претензій до нього, в тому числі в розрізі аналогій з символікою німецьких нацистів, виявлено не було.

Скриншот з офіційного сайту Міністерства юстиції України. Опис символу поданий в державну установу в 1995 році.

«Ідею Nації» використовують не лише військові, а й цивільні. Це не маркер військовослужбовців, на відміну від уніформи чи шеврону конкретного підрозділу. Як Тризуб є знаком української державності, так і «Ідея Nації» є народною візуалізацією національної ідеї.

На сьогоднішній день символ «Ідея Nації» знаходиться в публічній власності та не підпадає під жодні законодавчі обмеження – ані в Україні, ані в інших цивілізованих країнах. Ключове тут слово «цивілізованих» – під ним, звичайно, не варто розуміти російську територію та інші тоталітарні держави на кшталт лукашенківської Бєлорусії.

Різні накреслення однієї Ідеї

За роки від часу своєї появи символ значно поширився. Люди та організації, які його використовували, прагнули додати до нього «щось своє». Саме так зʼявилось велике поле його графічних інтерпретацій – різні нарисування або, якщо казати більш коректно, накреслення.

Фактично «Ідея Nації» наслідувала долю Тризубу. Останній також має безліч варіацій. Зразки часів Київської Русі, державні герби України різних епох, емблеми ОУН та Збройних Сил України, Рунічний Тризуб тощо. Спектр настільки великий, що існують цілі наукові каталогізації Тризубу – перш за все його історичних версій.

Скан-копія з журналу «Орієнтири», 1999 рік.

Нижче я наводжу аналогічний перелік різних накреслень символу «Ідея Nації». На сьогоднішній день це найбільш детальна подібна праця. Проте не слід вважати список вичерпним. «Ідея Nації» – живий знак, і він все більше поширюється прямо зараз. Відповідно, все більше зʼявляється і його різновидів.

Під кожним зображенням є посилання на PNG конкретного накреслення «Ідеї Nації». Частину мені надали автори, частину допомогли виготовити волонтери. Використовуйте їх з розумом та правильними посилами.

Базова

[PNG-файл]

Базове накреслення.

Оригінальне накреслення, створене в 1992 році Нестором Пронюком. На той момент він був членом «Комітету уповноважених», колегіального керівного органу СНПУ (Соціал-Національної Партії України).

Базова версія ідеально вписується у квадрат, а всі її складові частини мають зафіксовані пропорції відносно одна одної.

Класична

[PNG-файл]

Класичне накреслення.

Найбільш поширена в Україні версія монограми. Від базової відрізняється більш гострими формами. Вертикально-орієнтована, завдяки цьому вона виглядає більш елегантною. 

Особисто я віддаю перевагу саме їй, тому використовую в різних своїх проектах – від кишенькових Молитв Українського Nаціоналіста до оформлення сайту РЕЙНС.хаб.

Атакуюча

[PNG-файл]

Атакуюче накреслення.

Після розширення підрозділу АЗОВ до розмірів полку в складі Національної гвардії України командування розробило проект нового прапору та шеврону. Монограму нахилили вправо, її загальний вигляд став більш гострим. На думку ідеологів підрозділу, таким чином символ отримав віддалені асоціації з хижим птахом, котрий атакує здобич.

Штурмова

[PNG-файл]

Штурмове накреслення.

Утворена від атакуючого накреслення, задля спрощення зовнішнього вигляду з монограми видалено вертикальну смугу. Першочергово символ використовувався в айдентиці культурного клубу «Military Hub», який знаходився на базі полку АЗОВ в селищі Юрʼївка.

У 2022 році символ став основою для шеврона 3 ОШБр (Третьої окремої штурмової бригади) Збройних Сил України. В народній інтерпретації часто позиціонується як римська трійка з відсилкою на номер бригади чи літеру Ш.

Польова

[PNG-файл]

Польове накреслення.

Варіація базової версії. Через свою компактність та агресивність часто стає елементом додаткових шевронів, що використовують в польових фронтових умовах.

В нахиленому вигляді є складовим елементом шеврона Патронатної служби, яка займається реабілітацією та лікуванням поранених бійців Азову та Третьої штурмової бригади.

Міжнародна

[PNG-файл]

Міжнародне накреслення.

За аналогією зі штурмовим накресленням, це спрощена схематична варіація символу. Утворена від базової версії знаку. Три смуги максимально загостренні, в монограмі відсутня навкісна перекладина. 

Символ широко використовувався для націоналістичних зʼїздів із закордонними гостями, був присутній в логотипі міжнародного руху «RECONQUISTA» та різноманітних освітніх проектах Азовського Руху.

Мілітарна

[PNG-файл]

Мілітарне накреслення.

Більш субкультурна версія, поширена серед ветеранської спільноти та діючих військовослужбовців. Саме в такому вигляді бійці спецпідрозділу KRAKEN додають знак до своєї назви в рекрутинговій продукції, підкреслюючи свою націоналістичну сутність.

Націократична

[PNG-файл]

Націократичне накреслення.

Накреслення було поширено серед українського університетського середовища в період 2017-2019 років, зокрема була емблемою студентського братства «Націократи». Назва відсилає до книги «Націократія» авторства Миколи Сціборського, культової ідеологічної праці в середовищі українських націоналістів.

В монограмі демонстративно виділена літера «N» в сенсі просування політичного лозунгу «Nація Понад Усе».

Язичницька

[PNG-файл]

Язичницьке накреслення.

Монограма іноді подається культами як рунічна символіка. Це накреслення можна знайти на тотемах та молитовних каменях серед язичницьких капищ. До символу додано руну Тейваз (ᛏ) зі Старшого Футарку – знак влади, лідерства, енергії.

Оберіг

[PNG-файл]

Накреслення для оберегів.

Використовується виключно в амулетах, оберегах та декоративних сувенірах. Має значне розповсюдження в середовищі рідновірів. Трактується як давньословʼянський солярний символ руху до свободи, рівності та братерства. За бажанням в зигзагоподібному силуеті можна побачити блискавки.

Тероборонівська

[PNG-файл]

Тероборонівське накреслення.

Частина шеврона 98 батальйону територіальної оборони Збройних Сил України. Підрозділ сформувався в лютому 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ініціатором цього стали ветерани полку АЗОВ з міста Дніпро.

Підрозділ неофіційно відомий в медіа як «АЗОВ-Дніпро». Пізніше того ж року став складовою частиною 3-ої окремої штурмової бригади Сухопутних військ Збройних Сил України як 1-й Механізований батальйон.

Середньовічна

[PNG-файл]

Середньовічне накреслення.

Художня стилізація монограми під «гак». В ній обігрується схожість знаку «IN» та німецького Вольфсангелю. Таким чином зазвичай тролять опонентів, додаючи вислів-погрозу: «Тут [в Україні] евразийскую шваль ловят на Волчий крюк».

Рукописна

[PNG-файл]

Рукописне накреслення.

Стилізація під зразки підписів гетьманів українських козацьких повстань. Через дещо поетичну інтерпретацію використовується в оформленні книг та як основа татуювань.

Київська

[PNG-файл]

Київське накреслення.

Використовується перш  за все мешканцями столиці України. Зазвичай зліва додається літера «К», а справа «В». Візуально подібна комбінація нагадує назву «КИЇВ». Дві крапки надають монограмі додаткового українського характеру через схожість з літерою «Ї».

Широко розповсюджена в міських графіті, символіці футбольних вболівальників клубу «Динамо Київ» та на шевронах військових-киян.

Фрайкорівська

[PNG-файл]

Фрайкорівське накреслення.

Монограма перемальована під кириличну літеру «Ф», що є першою в назві руху «Фрайкор». Останній розпочиналась як громадська організація в Харкові, активісти якої сповідували ідеологію українського націоналізму. У 2022 році під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну вони сформували власний однойменний військовий загін.

Назва відсилає до «freikorps» – добровольчих німецьких загонів часів Веймарської республіки, створених для боротьби з комуністичними парамілітарними організаціями.

ПУ

[PNG-файл]

Патріотівське накреслення.

Унікальний випадок – подвійна монограма. «Ідея Nації» на початку 2000-х років використовувалась організацією «Патріот України» в Харкові в базових та класичних накресленнях, проте у 2008 році вони винайшли власну стилізацію.

В їхній інтерпретації монограма формувалась з двох кириличних літер «П» та «У», тобто початкових літер назви «Патріот України». Вони були стилізовані таким чином, щоб здалеку нагадувати знак «IN».

Зараз зустрічається вкрай рідко, в іншому значенні – «УП» як скорочення від словосполучення «Український Порядок».

Кежуальна

[PNG-файл]

Кежуальне накреслення.

Стилізація намальована виробниками одягу для молоді, яка поділяє правий світогляд. Різні бренди використовують її на світшотах, футболках та худі.

В коміксі «Чорний Клин», сценаристом якого виступив головний ідеолог Азову Микола Кравченко, головний герой носить одяг саме з кежуальним накресленням.

Ієрогліф

В прямому сенсі – взагалі не накреслення «Ідеї Nації». 

Це спеціальний символ з юнікоду – ꑭ, китайський знак зі складової писемності «ї» мови носу. Він промовляється звуком «ши» та найбільш розповсюджений в провінціях Китайської Народної Республіки – Юньнань та Сичуань. Якщо знак ꑭ пишеться азіатами окремо, то означає слово «нога».

Користувачі Інтернету помітили, що він в деталях відповідає символу «Ідея Nації». В часи, коли в соцмережах блокували за використання останнього, ꑭ став справжньою панацеєю для протидії цифровій цензурі.

Я не додаю PNG-файл з цим накресленням лише тому, що в цьому немає жодного сенсу – достатньо просто скопіювати ꑭ та вставити в потрібне місце в тексті.

Каталог накреслень «Ідеї Nації» буде оновлюватись та розширюватись. Якщо хтось має варіацію символу, яку слід до нього додати, напишіть мені на пошту acrainsua@gmail.com

Інші публікації