День Українського Коміксу та премія імені Леоніда Перфецького

Як громадська ініціатива випередила свій час.

Наприкінці 2020 року Верховна Рада затвердила «Постанову про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 році». В цьому списку особливу увагу приділяли 23 Лютого в цей день 120 років тому народився Леонід Перфецький. Талановитий художник-баталіст, учасник Перших та Других Визвольних змагань дуже не сподобався проросійській спільноті. Зокрема народний депутат Максим Бужанський назвав державну ініціативу з вшанування українського митця «поминками по нацистам и эсэсовцам».

Проросійський політик працював на свій електорат (чи, можливо, на своїх спонсорів?) та свідомо перекручував факти. Леонід Перфецький воював за УНР, був добровольцем української дивізії «Галичина» та створив перший український комікс про бійців УПА під назвою «Україна в боротьбі». Ці факти стали червоною ганчіркою для кремлівської кліки імʼя Перфецького почали бруднити заради створення картинки про «реабилитацию нацистов на Украине» для російської аудиторії.

«Україна в боротьбі» (1953 рік) вважається першим повноцінним українським коміксом, автор сюжету та малюнків Леонід Перфецький

Оскільки драйвер цієї дезінформаційної кампанії народний депутат Максим Бужанський належав до провладної партії «Слуга Народу», підтримки від держави в протидії фейкам годі було чекати. Захищати честь українського митця випала доля громадськості, передусім ідеологічним нащадкам Перфецького комікс-спільноті та націоналістичним силам.

Виконуючи дух та букву постанови Верховної Ради, проукраїнські організації утворили ініціативу «День Українського Коміксу». Її метою було затвердити 23 Лютого дату, коли в 1901 році народився Леонід Перфецький як нове українське професійне свято.

Перший День Українського Коміксу 23 Лютого 2021 року. Приміщення товариства «Просвіта», Хрещатик, Київ.

До цього тривалий час Перфецький неформально титрувався прізвиськом «Батько Українського Коміксу». Леонід Юліанович був першим митцем, який використав коміксистику для просування проукраїнських політичних ідей. Його твір «Україна в боротьбі» вийшов в друк в 1953 році на території США, коли бійці Української Повстанської Армії все ще вели боротьбу проти окупантів.

В рамках ініціативи День Українського Коміксу клубом RAINSHOUSE було створено книгу «Перфецький. Ілюстрована монографія». Під обкладинкою було наведено детальну біографію митця, статті про різні сфери його творчості та реєстр картин (вцілілих та втрачених).

Обкладинка першої редакції книги «Перфецький. Ілюстрована монографія» (2021 рік)

Монографія спричинила ефект доміно в наступні місяці ентузіасти зі всього світу почали надсилати додаткову інформацію про Перфецького, фото його малюнків та архівні дані. Піковою точкою цієї активності стало повернення в Україну двох картин майстра. Зараз вони зберігаються в Києві.

Для проросійських сил відзначення 120-річчя Перфецького було лише епізодом в їхній інформаційній кампанії проти України, але для проукраїнської спільноти захист репутації Батька Українського Коміксу став справою честі. За свої дослідження про його біографію я особисто отримав карну справу по статті екстремізм. Російські мусора уважно стежили за всім, що несло загрозу їхнім планам напередодні повномасштабного вторгнення.

Наступного 2022 року клуб RAINSHOUSE проголосив про заснування окремої премії імені Леоніда Перфецького під назвою «Комікс Року».

Відзнаки-коїни, що вручались лауреатам премії імені Леоніда Перфецького.

В редколегію премії увійшли організації-фундатори ініціативи День Українського Коміксу шевченківське Товариство «Просвіта», Спілка Української Молоді (СУМ), видавництво Орієнтир, Бюро досліджень історії спеціальних служб, інформаційна агенція «Новини Країни плюс» та Інститут Національного Розвитку. Директор останнього Микола Кравченко був обраний головою новосформованого обʼєднання.

23 Лютого 2022 року премія Леоніда Перфецького отримала своїх перших лауреатів. Нагородження проходило в онлайн-форматі. В ті дні російською владою вже була де-факто розпочата фаза повномасштабної агресії. Кошти за згодою з переможцями були спрямовані на потреби української армії, зокрема в штурмову роту ДУК ПС та в полк АЗОВ з Маріуполя.

Другий День Українського Коміксу 23 Лютого 2022 року. Приміщення націоналістичного хабу АТЕК, Святошино, Київ.

На ранок розпочалась велика війна. Російський агресор скинув маску та розпочав геноцид українців. Кремлівські агенти були політично (дехто з них фізично) помножені на нуль. Ворожа пропаганда взяла на озброєння тези про «денацифікацію» України. Через це попередні звинувачення проросійських політиків на адресу Перфецького перестали виглядати звичайною брехнею.

Українське суспільство отримало прямі докази, ким були противники глорифікації Леоніда Перфецького. Сьогодні іменами українських героїв минулого називають дерусифіковані вулиці по всій країні. Українська культура, в тому числі комікси, стали актуальною темою у світі, нею захоплюються на Заході та Сході по обидва боки океану.

Бронзовий бюст Леоніда Перфецького, спеціально виконаний для премії. Своєрідний «коміксний Оскар».

Росіяни не здатні зупинити ці процеси. Малі кроки, які були зроблені українською громадськістю в минулому без підтримки держави, дають сьогодні великі плоди саме на державному рівні. Історія чітко розставляє точки над «і».

Незважаючи на триваючу повномасштабну війну премія імені Леоніда Перфецького, як і громадська ініціатива День Українського Коміксу, не зникла. Оскільки більшість членів обʼєднання зараз служать в Збройних Силах України та не можуть зібратись в одному приміщенні в силу обʼєктивних причин, нагородження відзнакою «Комікс Року 2022» пройшло без зайвого пафосу. Грошова частина премії, як і минулого року, відправлена українським захисникам. Цього разу її долучили до збору коштів на поранених бійців, в Патронатну службу «Янголи Азову».

Третій День Українського Коміксу, 23 Лютого 2023 року. Місце не розголошується, Україна.

Історично шлях боротьби за Україну кропиться кровʼю. В березні 2022 року День Українського Коміксу втратив свого чинного голову. Микола Кравченко з позивним «Крук» загинув під час оборони Києва від російських військ. Його імʼя як співзасновника добровольчого батальйону АЗОВ, бійця територіальної оборони та борця за відродження української культури в умовах ворожої протидії ніколи не буде забуто.

Озираючись на попередній шлях, можна констатувати українська воля завжди перемагає. Навіть якщо це воля одиниць та ентузіастів. Ті ініціативи, що ґрунтуються на історичній памʼяті народу та принципах Ідеї Nації, завжди знайдуть свій шлях.

Інші публікації